Kontakti
Zavod zdravstvenog osiguranja
Kantona Sarajevo
Ložionička br.2, 71 000 Sarajevo
Direktor
Mr.sci.oec.prim.spec.dr. Samir Turković
Tel. +387 33 725 207
Fax. +387 33 725 252
e-mail: info@kzzosa.ba
info telefon: +387 33 725 222

Koristeći ovu formu možete postaviti pitanje osoblju ZAVOD ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA KANTONA SARAJEVO.




Pitanje:    Poštovani; Preselila sam se iz Zenice u Sarajevo, lična karta mi je trenutno u izradi,još uvijek sam prijavljena na BIRO-u Zenica. Da ne bih došla u situaciju da izgubim zdravstveno osiguranje,da li ja mogu prebaciti zdravstveno u Kanton Sarajevo i koja je procedura ili moram sačekati ličnu da bude gotova?
Lejla, 07.01.2015
Odgovor: Zakonom o Zdravstvenom osiguranju propisano je da se zdravstvena zaštita ostavruje prema mjestu prebivališta osiguranika. Potrebno je da prvo regulišete prijavu prebivališta u kantonu Sarajevo, te nakon toga prijavu na zdravstveno osiguranje.
Pitanje:    Na koji nacin se moze zdravstveno osigurati lice sa invaliditetom prve grupe (Rjesenje JU "Kantonalni Centar za socijalni rad" Sarajevo) koje je nezaposleno, ako zbog primanja po osnovu tog rjesenja nema pravo biti prijavljen na evidenciji Sluzbe za zaposljavanje. Hvala
Ahmet, 05.01.2015
Odgovor: Ukoliko  na osnovu rješenja koje navodite u postavljenom pitanju primate stalnu novčanu pomoć, na obavezno zdravstveno osiguranje možete se osigurati preko nadležnog zavoda za socijalnu zaštitu.
Pitanje:    Zdravo! Trudnica sam,već šesti mjesec trudnoće..od prošlog mjeseca sam na trudnickom bolovanju zbog cuvanja trudnoce. Doktorica mi je rekla da doznake predajem u firmu (u kojoj sam prijavljena već tri godine na neodredzeno), zbog isplate dok sam na bolovanju. I ja sam i predala,medjutim oni su rekli da nemaju nikakvu obavezu prema meni,već da mi to zavod isplacuje. I nisu mi nista uplatili. Pa me zanima dali mi to oni uplacuju i sta treba da uradim po tom pitanju? Dali imam pravo na te pare dok sam na bolovanju i kome da se obratim,jer oni ne žele da mi uplate. Hvala unaprijed.
Azra, 05.01.2015
Odgovor: U skladu sa čl. 26.  "Pravilnika o postupku i kriterijima za utvrđivanje privremene spriječenosti za rad zbog bolesti, povrede ili drugih okolnosti" ( "Službene novine FBiH " br. 66/12),  za vrijeme privremene spriječenosti za rad, osiguranik ostvaruje kod poslodavca pravo na naknadu plaće na osnovu propisanog obrasca: Izvještaj o privremenoj spriječenosti za rad (doznaka).
Pitanje:    Postovanje Molim Vas da mi kazete kako mi se kcerka (1993.godiste) moze zdravstveno osigurati koja je redovni student 3 godine Prirodno - matematickog fakulteta u Sarajevu i ima mjesto prebivalista u Sarajevu .Ja i supruga smo trenutno na privremenom radu izvan Bosne i Hercegovine . Unaprijed hvala
Dženan, 31.12.2014
Odgovor: Vaša kćerka kao redovan student sa prebivalištem u Kantonu Sarajevo, ukoliko nema mogućnosti po nekom drugom osnovu da se osigura na obavezno zdravstveno osiguranje isto može učiniti u skladu sa članom 7.  tačka i) Odluke o utvrđivanju osnovica, stopa i načinu obračunavanja i uplate doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje na području Kantona Sarajevo („Sl.Novine Kantona Sarajevo“ br.3/09) kojom je propisano da obveznik uplate doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje je organ uprave kantona nadležan za obrazovanje, za učenike i studente koji nisu osigurani po drugom osnovu.
Pitanje:    Poštovani, Da li je moguće preko Zavoda dobiti putno osiguranje za Italiju. Vaš sam osiguranik. Da li se plaća naknada za isto ? S poštovanjem, Vildana R.
Vildana, 31.12.2014
Odgovor: Mogućnost korištenja zdravstvene zaštite za vrijeme boravka  u Italiji propisana je Međunarodnim bilateralnim ugovorom o socijalnom osiguranju koje je zaključila bivša SFRJ, a koje Bosna i Hercegovina primjenjuje po osnovu Sporazuma o sukcesiji, odnosno Konvencijom o socijalnom osiguranju s Italijom i  Pravilnikom o uvjetima, načinu i postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite  za vrijeme boravka  u inostranstvu (''Službene novine Federacije BiH'', br. 31/02). Navedenim propisima utvrđene su kategorije osiguranika koje imaju pravo  na zdravstvenu zaštitu  u inostranstvu, kao i uslovi za utvrđivanje ovog prava, što podrazumjeva primjenu  članova 4. i 5. Pravilnika kojim je utvrđeno da zdravstvenu zaštitu u inostranstvu osigurana lica mogu  koristiti na teret kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja samo ukoliko im je  prije odlaska  u inostranstvo izdat odgovarajući  dvojezični obrazac odnosno potvrda o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inostranstvu. Potvrda  obavezno sadrži podatke u kojim slučajevima, u kojem obimu i za koji period  osigurano lice može koristiti zdravstvenu zaštitu u inostranstvu. Potvrda o pravu korištenja zdravstvene zaštite u inostranstvu odnosno dvojezični obrazac  se izdaje  nakon dobivanja ocjene zdravstvenog  stanja  osiguranog lica  kojom se potvrđuje da su ispunjeni uslovi iz člana 9. Pravilnika, odnosno da osiguranik ne boluje od akutnih oboljenja  ili da ne boluje od hroničnog oboljenja  koje zahtjeva duže  liječenje. Nakon toga osiguranik u nadležnoj Poslovnici zdravstvenog osiguranja dobija odgovarajući obrazac koji mu omogućava liječenje u hitnim slučajevima a čije trajanje je ograničeno na 30 dana u toku kalendarske godine i ne mora se koristiti cijeli period odjednom. Osiguranik koji koristi zdravstvenu zaštitu u inostranstvu, a kojem prije odlaska u inostranstvo nije izdata potvrda  o pravu korištenja  zdravstvene zaštite u inostranstvu  odnosno dvojezični obrazac, u skladu sa članom 22. Pravilnika, troškove zdravstvene zaštite snosi lično.
Pitanje:    Poštovani, zaposlenik ( ima ugovor na određeno ) je imao povredu na radu, otvoreno mu je bolovanje, vec duzi period ne dostavlja doznake u firmu, nemamo informaciju o njegovom statusu, je li isao na IPK i sl...na bolovanju se vodi od 22.06.2012. godine, firma mu uplacije naknadu plate. Mozemo li mu obustaviti isplate zbok krsenja odredaba Zakona o zdravstvenom osiguranju ( čl.45 )???
Ado, 31.12.2014
Odgovor: Utvrđivanje privremene spriječenosti za rad , regulisano je "Pravilnikom o postupku i kriterijima za utvrđivanje privremene spriječenosti za rad zbog bolesti, povrede ili drugih okolnosti" ( "Službene novine FBiH " br. 66/12), te u skladu sa čl. 26.  istog, za vrijeme privremene spriječenosti za rad osiguranik ostvaruje kod poslodavca pravo na naknadu plaće na osnovu propisanog obrasca: Izvještaj o privremenoj spriječenosti za rad (doznaka).
Pitanje:    Postovani, Da li ZZOKS refundira troskove pregleda ,ako obavim pregleda MSCT koronarografiju srca po preporuci kardiologa u privatnoj ordinaciji (poliklinika Sunce).Pošto aparat na KSCU(radiologija) nije u funkciji , nisu sigurni za period kada će se popraviti ,te i ne naručuju pacijente. Unaprijed hvala na odgovoru.LP
Suada, 29.12.2014
Odgovor: Zavod zdravstvenog osiguranja KS ne refundira troškove pregleda obavljenih u privatnim ordinacijama,iz razloga što sa istim nema potpisane ugovore o pružanju usluga osiguranicima KS.
Pitanje:    da li stomatolog moze da otvori bolovanje pacijentu,ili da uopste da bolovanje,znaci samo stomatolog bez ikoga drugog?hvala!
Regan, 29.12.2014
Odgovor: Privremenu spriječenost za rad utvrđuje izabrani doktor medicine-doktor porodične medicine u zdravstvenoj ustanovi primarne zdravstvene zaštite.
Pitanje:    snaha mi uplačuje dobrovoljno zdravstveno osiguranje, sada je u drugom stanju, koje troškove liječenja, poroda mora plačati, ili da li plaća, napominjem da živi u vanbračnoj zajednici
Izeta, 29.12.2014
Odgovor: Ukoliko je Vaš snaha na osnovu člana 27. Zakona o zdravstvenom osiguranju (Sl. Novine FBiH br. 30/97, 7/02, 70/08 i 48/11), lično vrši uplatu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, pravo na zdravstvenu zaštitu ostvaruje u skladu sa članom 32.  navedenog Zakona, što  obuhvata i zdravstvenu zaštitu u trudnoći i materinstvu.
Pitanje:    koliko se placa mjesecno obvezno zdravstveno osiguranje ako ga sami placamo? i koji su uvjeti za to
Zoran, 29.12.2014
Odgovor:     U skladu sa članom 27 Zakona o zdravstvenom osiguranju lica sa prebivalištem na teritoriji Federacije koja imaju sredstva za izdržavanje, obavezna su se osigurati na zdravstvenu zaštitu u obimu utvrđenom za članove porodice osiguranika, ako im se zdravstvena zaštita ne osigurava po drugom osnovu.     Lica iz stava 1 ovog člana ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu pod uvjetima da je uplaćen doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje, od dana prestanka svojstva osiguranika, odnosno najmanje šest mjeseci unazad.          Na osnovu citiranog člana potrebna je uplata doprinosa za zdravstveno osiguranje za 6 mjeseci unazad i tekući mjesec.
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | 167 | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | 176 | 177 | 178 | 179 | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 | 189 | 190 | 191 | 192 | 193 | 194 | 195 | 196 | 197 | 198 | 199 | 200 | 201 | 202 | 203 | 204 | 205 | 206 | 207 | 208 | 209 | 210 | 211 | 212 | 213 | 214 | 215 | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | 221 | 222 | 223 | 224 | 225 | 226 | 227 | 228 | 229 | 230 | 231 | 232 | 233 | 234 | 235 | 236 | 237 | 238 | 239 | 240 | 241 | 242 | 243 | 244 | 245 | 246 | 247 | 248 | 249 | 250 | 251 | 252 | 253 | 254 | 255 | 256 | 257 | 258 | 259 | 260 | 261 | 262 | 263 |
© 2008 Zavod Zdravstvenog Osiguranja | legal rights | Sajt priredio Team Consulting